Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Geriausi visų laikų filmai: TOP 20 pagal IMDb

Kas nemėgsta gerų filmų? Tačiau visiems taip pat pažįstamos situacijos, kai filmo žiūrėjimo pradžia nusikelia, nes tiesiog nepavyksta išsirinkti, ką žiūrėti. Šis mūsų gidas mus skirtas būtent tam, kad ši problema daugiau nebevargintų. Pristatysime Internet Movie Database (IMDb) – bene didžiausio filmų, serialų ir kito video turinio vertinimo portale geriausiai įvertintas kino juostas. Štai TOP 20 geriausių visų laikų filmų pagal daugiau nei 83 milijonų IMDb naudotojų nuomonę.

20. „Interstellar“, 2014

Žanras: Nuotykių, drama, mokslinė fantastika

Režisierius: Christopher Nolan

Vaidina: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

IMDb reitingas: 8,7/10 (2,1 mln. įvertinimų)

Kino titano Christopherio Nolano režisuotas filmas Lietuvoje vadinasi „Tarp žvaigždžių”. Tai yra vizualiai pribloškiantis ir žvilgsnį prikausantis mokslinės fantastikos epas, kuriame pagrindinį dėmesį traukia kosmoso platybės ir vidiniai astronautų išgyvenimai. Filme Matthew McConaughey vaidina Cooperį, buvusį pilotą, tapusį ūkininku. Jis imasi pavojingos misijos, kad surastų naujus namus žmonijai, kai Žemei gresia ekologinė katastrofa. Siužetas įmantriai supina meilės, pasiaukojimo ir išlikimo temas, o pasakojimas skatina apmąstymus daugybe su visata, jos dėsniais ir mūsų pačių vieta joje susijusiomis temomis.

Filmas „Interstellar“ yra labai unikalus kinematografine prasme. Vyriausias kinematografas Hoyte Van Hoytema sukūrė visiškai naują IMAX kameros techninį sprendimą, kad ją būtų galima laikyti rankose, kai filmuojama viduje. Na, o kai kurios filmo scenos buvo nufilmuotos IMAX kamera, sumontuota lėktuvo nosyje. Daug kam įstrigo ir juodosios skylės bei ją supančios aplinkos atvaizdavimas, įkvėptas fiziko teoretiko Kipo Thorne’o mokslinio darbo. Net ir mokslininkai gyrė režisierių dėl tokio unikalaus, bet pernelyg nuo tikrų fizikos dėsnių nenutolstantį požiūrį.

Įspūdinga Hanso Zimmerio muzika dar labiau sustiprina filmo emociją ir padidina gylį. „Interstellar” pelnė daugybę apdovanojimų, įskaitant Oskarą už geriausius vaizdo efektus. Tačiau tai ne tik filmas, į kurį smagu pasižiūrėti. Tai – įdomi fantastinė istorija apie kosmosą, mus ir žmogaus kovą už gyvenimą.

19. „Seven“, 1995

Žanras: Kriminalinis, drama, psichologinis

Režisierius: David Fincher

Vaidina: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey

IMDb reitingas: 8,6/10 (1,8 mln. įvertinimų)

Kinomanai iš karto gali žinoti, ko tikėtis, kai pamato, jog režisierius – David‘as Fincher‘is. Lėto ir labai stiprias emocijas keliančio, šoką, džiaugsmą ir neviltį palikti galinčio kino genijus savo CV turi daugybę stiprių juostų. Tačiau net ir tarp jų „Septyni“ arba „Seven“ turi ypatingą vietą.

Filme Bradas Pittas ir Morganas Freemanas vaidina detektyvus Milsą ir Somersetą. Jie yra partneriai, ieškantys sadistiško serijinio žudiko, įkvėpto religinės tematikos apie septynias mirtinas nuodėmes. Filmo siužete viskas vystosi lėtai, o kiekviena žudiko auka pasirenkama neatsitiktinai. Ji yra tarsi vienos ar kitos mirtinos nuodėmės įkūnijimas. Bandydami sučiupti siaubūną detektyvai pasiekia sukrečiančią ir nepamirštamą kulminaciją.

Filmo kinematogramas Darius Khondji sukūrė išskirtinį vaizdą, naudodamas desatūruotų spalvų paletę ir slegiantį lietų. Toks stilius ne tik sustiprina niūrų filmo toną, bet ir įtraukia žiūrovus į tokį pasaulį, kuriame vyksta siaubingi dalykai. 

„Septyni” sulaukė kritikų pripažinimo dėl to, kad iki tol pakankamai plokščiam kriminalinių trilerių žanrui suteikė labai daug spalvų. Nors filmas nelaimėjo svarbiausių apdovanojimų, jo populiarumas neabejotinas. Tai – nesenstanti klasika.

18. „One Flew Over the Cuckoo‘s Nest“, 1975

Žanras: Drama

Režisierius: Miloš Forman

Vaidina: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman

IMDb reitingas: 8,7/10 (1,1 mln. įvertinimų)

Ši juosta yra labai mylima tiek kritikų, tiek įprastų žiūrovų. Viena iš ikoniškiausių Jack‘o Nicholson‘o rolių – Randlas P. Makmerfis. Čia Holivudo grandas (tada dar jaunas aktorius) vaidina – maištingą nuteistąjį, kuris apsimeta pamišėliu tam, kad galėtų atlikti bausmę ne kalėjime, o psichiatrinėje ligoninėje. Jo atvykimas sugriauna despotišką, psichiatrinėje ligoninėje nusistovėjusią rutiną, kurios autorė despotiška seselė Ratched.

Mažai efektų, bet labai daug kruopštaus išpildymo lemia, kad net praėjus 50 metų, filmas gali įtraukti bei priversti jausti stiprias emocijas. Haskelo Vekslerio (Haskell Wexler) kinematografija filme sukuria uždarą psichiatrijos įstaigos erdvę, kad žiūrovai jaustų klaustrofobijos ir įkalinimo jausmą, be kurio neįmanoma įsijausti į veikėjų būvį. Natūralios šviesos naudojimas sustiprina tikroviškumą.

„Skrydis virš gegutės lizdo” susišlavė penkis pagrindinius „Oskarus”, o tai – retas pasiekimas.

  1. Geriausias filmas
  2. Geriausias režisierius
  3. Geriausias aktorius
  4. Geriausia aktorė 
  5. Geriausias adaptuotas scenarijus. 

Individualybė visada kovoja su visuomenės normomis ir konformizmu. Dėl to „Skrydį“ pažiūrėti verta ir XXI amžiuje.

17. „GoodFellas“, 1990

Žanras: Biografinis, kriminalinis, drama

Režisierius: Martin Scorsese

Vaidina: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

IMDb reitingas: 8,7/10 (1,3 mln. įvertinimų)

Būtų sunku rasti kitą taip įtraukiančiai, žavingai ir tuo pačiu unikaliai pastatytų filmų apie gangsterius. Tai – vienas geriausių režisieriaus M. Scorseses darbų ir vienas geriausių filmų, apskritai. „Geri vyrukai” – tai įspūdinga kelionė per XXa. vidurio mafiozo kilimą, nuopuolį, sunkumus ir aukštumas. Kino klasika atskleidžia, kaip organizuotas nusikalstamumas įtraukia ambicingus jaunuolius ir kaip žiauriai elgiasi su jų vertybėms prieštaraujantiems.

Pagal Nicholaso Pileggi knygą „Gudruolis” sukurtame filme Rėjus Liotta vaidina Henrį Hilą, kurio biografinę istoriją ir matote. Kitus svarbius vaidmenis atlieka Robertas De Niro, vaidinantis patyrusį gangsterį Džimį Konvėjų ž, ir Džo Pesčis ž, kurio suvaidintas impulsyvusis Tomis DeVito pelnė „Oskarą” už geriausią antro plano vaidmenį.

„GoodFellas“ vertinamas už realistišką mafijos gyvenimo vaizdavimą, kuriame tik paviršiuje viskas romantizuota, tačiau visa esmė – žiauri, chaotiška, pilna streso. Šešiems „Oskarams” nominuotas filmas dažnai laikomas vienu geriausių kriminalinio žanro filmų. 

Geriems vyrukams tikrai reikia pamatyti Gerus vyrukus

16. „The Matrix“, 1999

Žanras: Veiksmo, mokslinė fantastika

Režisierius: Larry Wachowski (dab. Lana) ir Andy Wachowski (dab. Lilly)

Vaidina: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

IMDb reitingas: 8,7/10 (2,1 mln. įvertinimų)

O kas jeigu pasakytume jums, kad viskas, ką matote aplink – netikra? Apie tai susimąsto daug kas, tačiau tokia realybė būtų tikrai nepatogi, tad mintis tenka vyti šalin. Tačiau šią, kone kiekviename žmoguje slypinčią baimę apie pasaulio netikrumą ir narplioja režisierių (tuomet brolių, o dabar jau sesių) Wachowski filmas „Matrica“.

Tai yra novatoriškas mokslinės fantastikos filmas, kuris žanrui suteikė daug naujų spalvų. Filme Keanu Reevesas atlieka pagrindinį – Neo vaidmenį. „Matricoje“ pasakojama apie jo kelionę nuo nusivylusio hakerio, išlipančio iš matricos iki pranašiško žmonijos gelbėtojo, kovojančio prieš protingų mašinų valdomą netikrą realybę.

Filmo kinematografija tapo kultine. Didele to dalimi yra bullet time efektas, kai veiksmo scenos rodomos itin sulėtintai, o kamera juda įprastu greičiu. Ši technika sukuria vizualiai pribloškiančias veiksmo scenas, kurios vėliau atsirado ir kompiuteriniuose žaidimuose.

The Matrix sulaukė kritikų pripažinimo ir laimėjo keturis „Oskarus” techninėse kategorijose, įskaitant geriausius vaizdo efektus ir geriausią filmo montažą.

15. „Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back“, 1980

Žanras: Veiksmo, nuotykių, fantastinis

Režisierius: Irvin Kershner

Vaidina: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

IMDb reitingas: 8,7/10 (1,4 mln. įvertinimų)

„Žvaigždžių karai“ yra viena garsiausių visų laikų filmų franšizių. Vos tik pasirodžiusi ji užkariavo žiūrovų širdis, tad antrajai daliai (Epizodas 5) lūkesčiai buvo tikrai kosminiai. Laimei, režisieriaus Irvino Keršnerio darbas laikomas vienu geriausių tęsinių kino istorijoje. Jis tęsė pirmojo filmo naratyvą ir jį pasuko tamsesniu, žymiai labiau užpintu ir nenuspėjamu keliu.

Filme pasakojama apie tolesnę Sukilėlių aljanso kovą su Galaktikos imperija. Marko Hamillo įkūnytas Lukas Skywalkeris siekia gauti džedajų išminties iš paslaptingojo Yodos, o Hanas Solo (Harrisonas Fordas) ir princesė Lėja (Kerė Fišer) vengia nesiliaujančio imperijos persekiojimo. Didesnis dėmesys Dartui Veideriui, Džono Vilijamso muzika (tapusi temine) suteikia filmui epinį mastą ir emocinį gylį.

Filme naudojami praktiniai efektai, miniatiūros ir ankstyvoji CGI technika, taip sukuriant turtingą, įtraukiantį pasaulį, be kurio neįmanoma turėti „Žvaigždžių karų“ ir kuris neblogai atrodo net pagal šiuolaikinius standartus.

„Imperija kontratakuoja” pelnė daugybę apdovanojimų, įskaitant „Oskarą” už geriausią garsą.

14. „Inception“, 1999

Žanras: Veiksmo, nuotykių, mokslinės fantastikos

Režisierius: Christopher Nolan

Vaidina: Lenoardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page

IMDb reitingas: 8,8/10 (2,6 mln. įvertinimų)

Jau antras šio režisieriaus filmas TOP 20-uke. Na, bet jeigu kažkas ir vertas čia atsidurti kelis kartus, tai tikrai yra Christopher‘is Nolan‘as. 

Filmas „Pradžia” – protą prikaustantis, klausimus keliantis ir išsižioti verčiantis mokslinės fantastikos trileris, nagrinėjantis sudėtingą sapnų sapnuose temą. Leonardo DiCaprio, vaidina pagrindinį personažą – Domą Kobbą. Jis yra įgudęs vagis, kurio specializacija – išgauti paslaptis iš pasąmonės, kol žmonės sapnuoja. Režisierius žiūrovus nukelia į proto kelionę po daugiasluoksnę tikrovę.

Išskirtiniu „Pradžia“ yra ne tik dėl režisūros ar scenarijaus. Liaupsių verta ir Wally Pfisterio kinematografija su novatoriškomis technikomis, kad sapnų peizažai įtrauktų su stulbinančiais vaizdo efektais. Čia CGI (kompiuterinė grafika) derinama su praktiniais efektais, kad būtų sukurtas stipriausias įspūdis. Hanso Zimmerio filmui kurta muzika dar labiau sustiprina emocijas.

„Inception“ sulaukė ir kritikų, ir žiūrovų pagyrų bei pelnė keturis „Oskarus”: už geriausią kinematografiją, du už garsą ir geriausius vaizdo efektus. Sudėtinga filmo siužeto struktūra mes iššūkį tam, kaip jūs matote pasaulį.

13. „Fight Club“, 2010

Žanras: Drama

Režisierius: David Fincher

Vaidina: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

IMDb reitingas: 8,8/10 (2,3 mln. įvertinimų)

Nors sulaužysime pirmą Kovos klubo taisyklę, bet šio straipsnio labui turime pakalbėti apie Kovos klubą. Antras D. Fincher‘io darbas šiame sąraše yra ir vienas iš didžiausią fanų auditoriją turinčių ekranizuotų kūrinių. Tai provokuojantis ir nepamirštamas filmas, kuriame nagrinėjamos vartotojiškumo, tapatybės suvokimo ir vyriškumo temos. Pagal Chucko Palahniuko romaną sukurtame filme Edwardas Nortonas vaidina neįvardytą pasakotoją, nusivylusį savo darbu, o Bradas Pittas – Tylerį Durdeną, anarchistinį personažą. Kartu jie įkuria pogrindinį kovos klubą, kuris perauga į radikalų judėjimą prieš valdžią.

Šiurkšti ir hiperbolizuotai stilizuota estetika labai tinka tam, ką režisierius nori pavaizduoti. Haliucinacijos, chaosas ir tamsiai komiška aplinka perteikiama kone idealiai. Kiek įdomu tai, kad tik išleistas, „Fight Club“ sulaukė gana įvairių vertinimų, bet per porą metų tapo kulto klasika. Filmas buvo nominuotas „Oskarui” už geriausią garso efektų montažą, o kontraversiška juostos tema ir sudėtinga pabaiga sukėlė daug diskusijų ir davė žiūrovams bei ekspertams peno apmąstymams.

12. „The Lord of the Rings: The Two Towers“, 2002

Žanras: Veiksmo, nuotykių, drama

Režisierius: Peter Jackson

Vaidina: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen

IMDb reitingas: 8,8/10 (1,8 mln. įvertinimų)

Antroji „Žiedų valdovo“ filmų serijos dalis „Dvi tvirtovės” – dar vienas pavyzdys, kai tęsinys ne tik, kad ne prastesnis, bet gal net geresnis už pirmąjį filmą. Atskirą visatą sukūrusi „Žiedų valdovo“ filmų serija yra pastatyta pagal legendinius J.R.R. Tolkieno literatūros kūrinius. Šiame filme režisierius P. Jacksonas tęsia epinę kelionę po Viduržemę. Filme pasakojama apie susiskaldžiusią draugiją, kuri susiduria su naujais iššūkiais ir kuria sąjungas kovoje su augančia piktojo Saurono galia.

Didelį efektą filmui suteikia aplinka ir gera kinematografija. Nuostabi Naujosios Zelandijos gamta naudojama atkuriant įvairias Middle Earth vietoves. Praktiniai ir CGI efektai sklandžiai sujungti, ypač kuriant vieną įsimintiniausių filmų serijos personažų – Golumą. Šiaip jis yra CGI personažas, kuriam gyvybę suteikė aktorius Andy Serkis, bet dėka puikaus aktoriaus darbo atrodo, kad jis būtų tikras, gyvas padaras. 

Mūšis prie Helmo įlankos yra dar viena išskirtinė scena, kurioje atsiskleidžia režisieriaus gebėjimas organizuoti didelio masto veiksmo scenas neprarandant siužeto liniją lydinčios įtampos bei neatitraukiant žiūrovų dėmesio nuo personažų.

„Dvi tvirtovės” buvo palankiai įvertintas kritikų ir pelnė du „Oskarus”: už geriausius vaizdo efektus ir geriausią garso montažą.

11. „Forrest Gump“, 1994

Žanras: Drama, romantinis

Režisierius: Robert Zemeckis

Vaidina: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise

IMDb reitingas: 8,8/10 (2,3 mln. įvertinimų)

Kartais galime nepagalvoti, kiek daug įdomių išgyvenimų ir stiprių jausmų jaučia tie žmonės, kuriuos visuomenė pastumia į paribį. Lietuvių kilmės Holivudo režisieriaus Roberto Zemeckio „Forestas Gampas” – tai širdį veriantis ir susimąstyti verčiantis draminis filmas, kuriame susipina kultūriniai naratyvai, asmeninės dramos, komiškos situacijos ir išgalvoti istoriniai įvykiai. Viso filmo siužetas sukasi aplink nepaprastą žmogų, kurio intelekto koeficientas yra 75 ir kuris netyčiomis paveikia keletą reikšmingų XX a. istorinių įvykių. Tomas Hanksas nepamirštamai suvaidino lengvą protinį atsilikimą turintį, bet labai nuoširdų vaikiną iš Alabamos – Forestą Gampą, kurio vaikiškas nekaltumas ir nepalaužiamas optimizmas žavi žiūrovus ir paveikia jo aplinką.

Dono Burgesso kinematografija pritaikė tuo metu visiškai neregėtus vaizdo efektus, kad įterptų Forestą į istorinius kadrus ir sukurtų iliuziją, jog jis bendrauja su tokiomis asmenybėmis kaip Džonas F. Kenedis ir Ričardas Niksonas. Ši technika labai sustiprina pasakojimą.

„Forestas Gampas” pelnė šešis „Oskarus“. Pagal Winstono Groomo romaną sukurtas siužetas – tai jaudinantis likimo, meilės ir individualių veiksmų įtakos istorijai aptarimas. Jis skatina susimąstyti apie tuos, kurie gyvena šalia mūsų ir, kad jie ne tik kiti žmonės. Jie – asmenybės bei gali būti ypatingi.

10. „The Good, the Bad and the Ugly“, 1966

Žanras: Nuotykių, drama, vesternas

Režisierius: Sergio Leone

Vaidina: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

IMDb reitingas: 8,8/10 (0,8 mln. įvertinimų)

Vienintelis vesternas šiame sąraše. Jis čia tikrai pelnytai. Ko gero garsiausias italų kino genijaus Sergio Leonės darbas – viskas, ko žiūrovas galėtų tikėtis iš gero vesterno. Muzika, kurią parašė Ennio Morricone – lygiai taip pat kultinis filmas, jau tapo sinonimu su vesternais. Vos išgirdę pirmuosius kai kurių motyvų akordus žmonės įsivaizduoja salūną, tuščią Laukinių vakarų miestelį bei du dvikovai pasiruošusius kaubojus. Pagrindinė muzikinė tema su švilpimu ir vokalais duoda toną visam filmui ir išlieka vienu labiausiai atpažįstamų kino muzikos kūrinių. 

Filmo siužeto linija – labai vesterniška. Clintas Eastwoodas kaip Blondinas (the Good), Lee Van Cleefas kaip Blogasis („Angel Eyes” arba the Bad) ir Eli Wallachas kaip Tuco (the Ugly) vaidina tris Laukinių vakarų šaunuolius, kurie ieško paslėpto lobio JAV pilietinio karo metu. Turtų besivaikydami jie susiduria su klastingais priešais, apgavikais ir įtemptomis situacijomis. 

9. „The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring“, 2001

Žanras: Veiksmo, nuotykių, drama

Režisierius: Peter Jackson

Vaidina: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom

IMDb reitingas: 8,9/10 (2 mln. įvertinimų)

Išduosime paslaptį, kad tai – ne paskutinis Žiedų Valdovo serijos filmas šiame sąraše. Peterio Jacksono „Žiedų Valdovas“ autoriaus Tolkieno romanus prikėlė gyvenimui su ištikimybe originalo sukurtoms detalėms ir Holivudui būdinga kinematografijos didybe. Filmas supažindina žiūrovus su Vidur-eme, pasakoja apie Frodo Baginso (vadi. Elijah Wood) ir jo įvairialypės draugijos kelionę, kai jie leidžiasi į žygį pavojingąjį žiedą ir sutrukdyti tamsiajam valdovui Sauronui.

Juosta filmuota Naujojoje Zelandijoje, kuri pasirinkta kaip Viduržemės atitikmuo, tad ekrane netrūks gražių kadrų. Nuostabūs peizažai, vešlūs miškai ir Pietų Alpės sukuria akims nuostabų pasaulį, kuris atrodo ir fantastiškas, ir tikras. Naudojant praktinius efektus, miniatiūras ir novatorišką CGI, sklandžiai sukuriamos mitinės būtybės ir aplinkos, kurios labai įtraukia žiūrovus.

„Žiedo brolija” buvo palankiai įvertinta kritikų ir pelnė daugybę apdovanojimų, įskaitant keturis „Oskarus”. Pirmos dalies sėkmė ne tik atvėrė kelią vėlesniems trilogijos filmams, bet ir nustatė naujus kino standartus fantastikos žanre.

8. „Pulp Fiction“, 1994

Žanras: Kriminalas, drama

Režisierius: Quentin Tarantino

Vaidina: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson

IMDb reitingas: 8,9/10 (2,2 mln. įvertinimų)

Quentino Tarantino „Bulvarinis skaitalas” – juosta, kuri plačiai auditorijai parodė, koks filmas yra tarantiniškas. Siužete meistriškai susipina beširdžiai nusikaltėliai, juodasis humoras ir nelinijinis pasakojimas. Tai sukuria unikalią ir labai įtraukiančią kino patirtį. Bulvarinio skaitalo siužete susipina kelių personažų istorijos: samdomų žudikų Vincento Vegos (Johnas Travolta) ir Džulio Vinfildo (Samuelis L. Jacksonas), mafijos boso Marselio Voliso (Ving Rhames), jo žmonos Mijos (Uma Thurman) ir boksininko Bučo Kūlingo (Bruce’as Willisas).

Visi jie, savo ar ne savo noru pakliūva į vienas kito interesų ratą bei turi išsukti savo kailį neprisivirdami per daug košės. Pačio Tarantino ir Rogerio Avary parašytame scenarijuje gausu šmaikščių, įsimintinų pokalbių, kurių iškarpos renka milijonus peržiūrų per YouTube. Ne mažiau dėmesio verta ir Andrzejaus Sekulos  kinematografija. Tarantino stilistiniai sprendimai padaro „Bulvarinį skaitalą“ filmu, kuris labai įdomiai susižiūri.

Ši juosta 1994 m. Kanų kino festivalyje pelnė „Auksinę palmės šakelę” ir buvo nominuota septyniems „Oskarams”.

7. „The Lord of the Rings: The Return of the King“, 2003

Žanras: Veiksmo, nuotykių, drama

Režisierius: Peter Jackson

Vaidina: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

IMDb reitingas: 9,0/10 (2 mln. įvertinimų)

Nerekomenduojame žiūrėti tik vieno arba dviejų Žiedų valdovo trilogijos filmų. Jei jau skirsite laiko, tai viską peržiūrėkite kartu, paeiliui. Tikrai verta.

Peterio Jacksono Karaliaus sugrįžimas Tolkieno sagą užbaigia etikrai epiškai. Filme pasakojama apie paskutinius mūšius dėl Viduržemės: Frodo Bagginsas (Elijah Wood) ir Samvydas Gamdžis (Seanas Astinas) leidžiasi į pavojingą kelionę, kad visam laikui sunaikintų Vieną žiedą Likimo kalno ugnyje, o Aragornas (Viggo Mortensenas) vadovauja gėrio pajėgoms prieš Saurono kariuomenę.

„Karaliaus sugrįžimas” nušlavė „Oskarus“ laimėjęs visas vienuolika kategorijų, kuriose buvo nominuotas. Šis pasiekimas jį pastatė į vieną kategoriją su „Ben-Huru“ ir „Titaniku“, kaip juosta, kuri laimėjo daugiausiai Akademijos statulėlių.

6. „Schindler‘s List“, 1993

Žanras: Biografinis, drama, istorinis

Režisierius: Steven Spielberg

Vaidina: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

IMDb reitingas: 9,0/10 (1,5 mln. įvertinimų)

Nors Styveną Spylbergą visi geriausiai žino dėl jo pompastiškų nuotykių bei veiksmo filmų, „Šindlerio sąrašas“ įrodo, kad amerikietis – gerokai universalesnis režisierius nei galėtumėte pagalvoti. Ši juosta – jautri, paremta tikro žmogaus – netoli Krokuvos gyvenusio vokiečių verslininko Oskaro Šindlerio, biografija. Rizikuodamas savo gyvybe, verslininkas išgelbėjo daugiau kaip 1 000 žydų nuo siaubingos lemties, įdarbindamas juos savo gamyklose. Filme, sukurtame pagal Thomaso Keneally romaną „Šindlerio skrynia”, siužetas sukasi aplink to meto siaubą – holokaustą.  

Įdomu tai, kad 1993 metų filmas yra nufilmuotas nespalvotai. Tai pabrėžia istorinį jo kontekstą, bet ir sustiprina emocinį poveikį. Spielbergo sprendimas filmuoti autentiškose lokacijos, įskaitant originalią Šindlerio gamyklą ir Aušvico vartus, suteikia juostai gerokai daugiau tikrumo. 

Įspūdingas Džono Viljamso muzikinis takelis, kuriame skamba kultiniai Itzako Perlmano smuiko solo kūriniai, papildo pasakojimą ir sustiprina filmo emocinę žinutę. Juosta sulaukė sėkmės kritikų apžvalgose ir kinuose bei pelnė septynis „Oskarus“.

5. „12 Angry Men“, 1957

Žanras: Kriminalinis, Drama

Režisierius: Sidney Lumet

Vaidina: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

IMDb reitingas: 9,0/10 (0,8 mln. įvertinimų)

Seniausias filmas mūsų sąraše – „12 įtūžusių vyriškių“ – meistriškas kinematografijos šedevras, kuris subtiliai vysto istoriją ir tuo pačiu narplioja JAV teisinės sistemos ypatumus. Juosta pasakoja apie dvylika prisiekusiųjų, svarstančių žmogžudyste apkaltinto jaunuolio kaltę. Viskas, rodosi, labai paprasta, nes visi prisiekusieji sutinka, kad vaikinas kaltas. Tačiau tik 8-asis prisiekusysis (Henry Fonda) balsuoja „nekaltas” ir pamažu stoja į ideologinę kovą prieš skubotą nuosprendį priėmusius prisiekusius. 

Filmo žavesys slypi jo paprastume ir intensyvume. Beveik visas filmas nufilmuotas viename kambaryje. Režisierius naudoja griežtą, klaustrofobišką kinematografiją, kad padidintų įtampą ir dramą. Tai – juosta apie sąžinę ir drąsą pasakyti tai, kas iš tiesų atrodo teisinga. 

4. „The Godfather Part II“, 1974

Žanras: Kriminalinis, Drama

Režisierius: Francis Ford Coppola

Vaidina: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall

IMDb reitingas: 9,0/10 (1,4 mln. įvertinimų)

Turbūt geriausia antra filmų serijos dalis ir vienas geriausių visų laikų kino šedevrų. Daugeliu aspektų „Krikštatėvis II“ lenkia savo pirmtaką, nes pasakoja dar gilesnę, sudėtingesnę istoriją.

Filme susipina dvi lygiagrečiai pasakojamos istorijos. Pirmoji – jaunojo Vito Korleonės (Robertas De Niro) atvykimas į JAV ir kilimas mafijos ranguose XX a. pradžioje Niujorke. Antroji – Maiklo Korleonės (Al Pacino) valdžios įtvirtinimas bei stiprėjimas šeštajame dešimtmetyje. Režisierius F. F. Coppola meistriškai valdo šias dvi siužetines linijas, rodydamas kontrastą tarp purvino, bet garbingo Vito kilimo karjeros laiptais su vis labiau negailestingu ir atsiskyrėlišku Maiklu Korleone.

Filmas pelnė šešis „Oskarus” ir net praėjus pusei amžiaus po išleidimo išlieka vertu dėmesio. Nepaisant sudėtingos pasakojimo struktūros, filmas visas 3 valandas yra įtikinantis ir nuoseklus, turbūt stipriausia ekranizacija apie mafijos gyvenimą iš vidaus.

3. „The Dark Knight“, 2008

Žanras: Veiksmo, kriminalinis, drama

Režisierius: Christopher Nolan

Vaidina: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

IMDb reitingas: 9,0/10 (2,9 mln. įvertinimų)

Visi pastarųjų metų „Keršytojai“, „Geležinio žmogaus“ ir „Žmogaus voro“ bei net tolesni „Betmeno“ filmai už tai, kad gavo dėmesio, gali dėkoti būtent Christopherio Nolano „Tamsos riteriui“. Šis filmas apibrėžė tai, ko žmonės tikisi ir norisi iš superherojų epo bei kaip pastatyti įtraukiančią tokio žanro juostą. Filme Christianas Bale’as vaidina Betmeną ir susiduria su savo bene žinomiausiu priešu – Heatho Ledgerio įkūnytu Džokeriu. H. Ledgerio vaidyba yra išskirtinė, jis įkūnija chaotišką, anarchišką personažo energiją, už kurią pelnė „Oskarą“ jau po mirties.

IMAX kameros, kurias Nolanas labai mėgsta, puikiai perteikia Gotamo miesto mastelį bei niūrumą. Scenų grožis atsiskleidžia ypač kvapą gniaužiančiose veiksmo scenose. Stiprių vardų šio filmo kūrybinėje grupėje netrūksta. Hanso Zimmerio ir Jameso Newtono Howardo sukurta filmo muzika dar labiau sustiprina įtampą ir dramą, o visas siužetas – labai unikalus.

„Tamsos riteryje” kalbama apie chaoso ir tvarkos, heroizmo prigimties ir moralinio dviprasmiškumo temas. Jaunesnės kartos akyse, šis filmas – gal net pats geriausias, bet šiame sąraše jis įsitaiso garbingoje trečioje pozicijoje.

2. „The Godfather“, 1972

Žanras: Kriminalinis, drama

Režisierius: Francis Ford Coppola

Vaidina: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

IMDb reitingas: 9,2/10 (2 mln. įvertinimų)

Pirmoji „Krikštatėvio“ dalis – režisieriaus Franciso Fordo Coppolos šedevras, epinė kriminalinė drama, kuri yra vienas geriausių filmų kino istorijoje. Pagal Mario Puzo romaną sukurtame filme pasakojama apie Korleones, vieną įtakingiausių mafijos šeimų JAV. Šeimos „verslui“ vadovauja patriarchas Vitas Korleonė (Marlonas Brando). Labai svarbų vaidmenį čia atlieka sūnus Maiklas (Al Pacino), kuris nenori nieko bendro su šeimos pagrindine veikla. Filmo siužetas kruopščiai atskleidžia žmogaus lojalumą šeimai, purvą kovoje dėl valdžios ir moralės nebuvimą mafijos pasaulyje bei kaip sunku ją palikti nuošalyje.

Gordono Williso kinematografija šią juostą padaro labai įdomią žiūrėti. Šviesos ir šešėlių panaudojimas sukuria atmosferišką ir beveik operinį stilių, kuris leidžia įsijausti į temas apie valdžią ir korupciją. Ankstyvosios scenos, persmelktos rausvai rudu atspalviu, užduoda laikmečio toną ir įtraukia žiūrovus į pokario epochą (Roger Ebert).

Vaidyba šioje juostoje sulaukė pripažinimo, o Marlono Brando sukurtas Vito Korleonės portretas tapo kultiniu. „Krikštatėvis” pelnė tris „Oskarus“ ir dar dabar yra bene garsiausias kada nors sukurtas filmas.

1. „The Shawshank Redemption“, 1994

Žanras: Drama

Režisierius: Frank Darabont

Vaidina: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

IMDb reitingas: 9,3/10 (2,9 mln. įvertinimų)

„Pabėgimas iš Šošenko“ paremtas Styveno Kingo novele. Tai – stipri istorija apie viltį, draugystę ir kančią. Filme Timas Robbinsas vaidina Andy Dufresne’ą, bankininką, nuteistą už žmogžudystę, kurios jis teigia nepadaręs, o Morganas Freemanas – Ellisą „Redą” Reddingą, garbesnio amžiaus kalinį, kuris tampa artimiausiu Andy draugu.

Filmo pasakojimo varomoji jėga – nepalaužiama Andy viltis ir jo ryžtas išsaugoti orumą žiauriame Šoušenko kalėjime. Istorija rutuliojasi du dešimtmečius, perteikdama žiaurią kalėjimo realybę ir tai, kiek daug reikia kovoti už net mažiausias pergales..

Nors iš pradžių filmas nebuvo komercinė sėkmė, jis buvo nominuotas keliems „Oskarams” ir keistu būdu tapo bene mylimiausia viso pasaulio žiūrovų klasika. Temos apie viltį, atpirkimą, išsigelbėjimą ir sunkumus giliai rezonuoja su žiūrovais, todėl šis filmas yra laikui nepavaldi istorija.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-05-31

Geriausios lažybų bendrovės