Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

EURO 2024 apžvalga – stadionai, dalyvaujančios rinktinės ir kita

euro 2024 kamuolys mieste

Jau visai netrukus prasidės ilgai lauktas EURO 2024 futbolo čempionatas, kuriame varžysis 24 stipriausios rinktinės iš visos Europos. Tarp debiutuojančių šalių bus tik viena – Sakartvelas. Albanijai ir Slovėnijai tai bus antras čempionatas šalies istorijoje, tuo tarpu šeimininkai vokiečiai Europos čempionate žais keturioliktą kartą – daugiausiai iš visų dalyvių.

Vokietijoje finalas bus žaidžiamas antrą kartą – 1988 metais Vakarų Vokietija pirmą kartą organizavo Europos čempionatą. Tuomet finalas buvo žaidžiamas Miunchene. 2020 metais dalis Europos čempionato rungtynių irgi vyko Vokietijoje. Tuomet EURO 2020 organizavo net vienuolika Europos šalių. Rungtynės taip pat buvo žaidžiamos Miunchene – čia vyko keli grupės susitikimai ir vienas ketvirtfinalio mačas.

EURO 2024 vyks tik Vokietijoje – dešimt skirtingų miestų priims stipriausias Europos komandas, o finalas vyks Berlyne, 70 tūkst. žiūrovų talpinančiame „Olympiastadion Berlin“ stadione.

Vokietija vietą EURO 2024 gavo kaip organizatorė, dvidešimt rinktinių vietą iškovojo pagrindinėje atrankoje į Europos čempionatą, tuo tarpu trys rinktinės kelialapius iškovojo papildomose atrankose. Paskutinius bilietus į futbolo šventę Vokietijoje papildomoje atrankoje pagriebė Sakartvelas, kuris finale įveikė Graikiją, Ukraina, kuri finale įveikė Islandiją ir Lenkija, finale įveikusi Velso rinktinę.

Svarbiausios EURO 2024 čempionato datos

Mėnesį laiko vykstantis EURO 2024 padovanos ne vieną įspūdingą mačą. Atidarymo rungtynės vyks Miunchene, kur šeimininkai vokiečiai susitiks su škotais. Tai bus A grupės rungtynės, kuriose taip pat varžysis Šveicarija ir Vengrija. Grupės rungtynės kiekvieną dieną vyks nuo birželio 14 d. iki 26 d. Atidarymo dieną vyks vienas susitikimas, o nuo birželio 15 d. po tris susitikimus per dieną. Lietuvos laiku rungtynės vyks 16:00, 19:00 ir 22:00 val.

Berlyno Olympiastadion stadionas

Pasibaigus grupių etapui, bus kelių dienų pertrauka. Birželio 29 – liepos 2 d. bus sužaisti aštuntfinaliai, liepos 5 d. prasidės ketvirtfinaliai. EURO 2024 finalas bus žaidžiamas liepos 14 d. Berlyne. Visos svarbiausios Europos futbolo čempionato datos:

• Birželio 14 d. atidarymo rungtynės: Vokietija – Škotija 22:00 val.
• Birželio 15 – 26 d. grupių etapas
• Birželio 29 – liepos 2 d. aštuntfinaliai
• Liepos 5 – 6 d. ketvirtfinaliai
• Liepos 9 – 10 d. pusfinaliai
• Liepos 14 d. finalas

EURO 2024 miestai ir stadionai

Dešimt miestų prisidės prie EURO 2024 organizavimo. Visuose miestuose vyks grupių etapo rungtynės ir bent po vieną atkrintamųjų mačą. Daugiausiai – trys atkrintamųjų mačai vyks Berlyne: aštuntfinalis, ketvirtfinalis ir finalas. Čia taip pat bus sužaistos trejos grupės rungtynės: Ispanija vs Kroatija, Lenkija vs Austrija, Nyderlandai vs Austrija.

Rungtynės vyks ilgus metus atidarytuose stadionuose. Visi iš jų yra matę tarptautinio futbolo. Devyniuose iš dešimt stadionų vyko FIFA 2006 m. pasaulio čempionatas, o Diuseldorfe buvo galima stebėti 1974 m. pasaulio čempionato rungtynes bei EURO 1988 rungtynes.

Seniausias yra Kelne esantis „Cologne Stadium“. Jis pastatytas 1923 metais, talpina beveik 46 tūkst. žiūrovų, o jame namų rungtynes žaidžia „1.FC Koln” futbolo klubas. Dvejais metais vėliau – 1925 m. atidarytas Frankfurte esantis stadionas, kuris talpina beveik 54 tūkst. žiūrovų ir jame rungtynes žaidžia „Eintracht“.

Miuncheno Fussball Arena

Keturi stadionai pastatyti po 2000-ujų metų. Gelzenkircheno 2001 metais, Leipcigo ir Diuseldorfo 2004 metais, o Miuncheno 2005 metais. Visi miestai ir stadionai, kur vyks EURO 2024 yra:

• Berlynas – „Olympiastadion Berlin“ – 70 tūkst.
• Miunchenas – „Fussball Arena Munchen“ – 66 tūkst.
• Dortmundas – „Westfalenstadion“ – 61,5 tūkst.
• Štutgartas – „Stuttgart Arena“ – 51 tūkst.
• Gelzenkirchenas – „Arena AufSchalke“ 49,5 tūkst.
• Frankfurtas – „Frankfurt Arena“ – 48 tūkst.
• Hamburgas – „Volksparkstadion“ – 50,2 tūkst.
• Diuseldorfas – „Dusseldorf Arena“ – 46,3 tūkst.
• Kelnas – „Cologne Stadium“ – 47 tūkst.
• Leipcigas – „Leipzig Stadium“ – 46,6 tūkst.

2024 m. Europos futbolo čempionate dalyvaujančios rinktinės

1960 metais buvo suorganizuotas pirmasis Europos futbolo čempionatas. Jame dalyvavo vos keturios rinktinės. Iš viso pirmuose penkiuose turnyruose varžydavosi vos po ketverias rinktines. Šis skaičius 1980 metais buvo padvigubintas. Keturiuose čempionatuose iki 1992 m. varžėsi aštuonerios rinktinės, o nuo 1996 m. skaičius pakilo iki 16. Penkiuose turnyruose dalyvavo 16 rinktinių, o nuo 2016 m. varžosi dabar jau įprastas 24 rinktinių skaičius.

Praplėstas dalyvių sąrašas lėmė tai, jog pamatysime rečiau čempionatuose pasirodančias rinktines. Be jau minėtų Sakartvelo, Albanijos ir Slovėnijos rinktinės, išskirti galima Ukrainą, kuriai tai bus ketvirtas čempionatas iš eilės. Penktą kartą žais lenkai, kurie taip pat nepraleido nei vieno nuo 2008 metų. Šeštą kartą žais Turkija, Slovakija, Rumunija, Šveicarija ir Serbija.

Škotijai tai bus ketvirtas čempionatas – 2020 metais į EURO sugrįžo po 24 metų pertraukos, pirmi dveji buvo 1992 ir 1996 metais.

Dešimt rinktinių bent kartą yra laimėjusios Europos futbolo čempionatą. Dar trys yra žaidusios finale, tačiau nei karto nelaimėjo. Du kartus finalas nesėkmingai susiklostė Jugoslavijai – 1960 ir 1968 metais. Po kartą finalą pralaimėjo Belgija – 1980 m. ir Anglija – 2020 metais. Būtent šis faktas, kad Anglija nėra nei karto laimėjusi Europos futbolo čempionatą, susilaukia daugiausiai dėmesio.

Vokietija Europos futbolo čempionatuose yra mačiusi daugiausiai – tris kartus tapo čempionais: 1972, 1980 ir 1996 metais, dar tris kartus finalą pralaimėjo – 1976, 1992 ir 2008 metais. Ispanai taip pat tris kartus yra tapę Europos čempionais, vieną kartą finalą pralaimėjo. Ispanija yra vienintelė rinktinė, kuriai pavyko apginti čempionų vardą, tai jie padarė 2008 ir 2012 metais.

Po du kartus EURO futbolo čempionatą yra laimėjusios Italija – 1968 ir 2020 bei Prancūzija – 1984 ir 2000. Italai du kartus finalą pralaimėjo – 2000 ir 2012, o prancūzai yra pralaimėję vieną finalą 2016 metais.

Visos rinktinės, kurios dalyvaus EURO 2024 yra:

• Vokietija
• Belgija
• Prancūzija
• Portugalija
• Škotija
• Ispanija
• Turkija
• Austrija
• Anglija
• Vengrija
• Slovakija
• Albanija
• Danija
• Nyderlandai
• Rumunija
• Šveicarija
• Serbija
• Čekija
• Italija
• Slovėnija
• Kroatija
• Sakartvelas
• Ukraina
• Lenkija

Žaidėjai, praleisiantys EURO 2024

Galima neabejoti, kad viena iš didžiausių futbolininkų svajonių yra didžiausiuose turnyruose atstovauti savo šalį. Europos futbolo čempionatas vyksta kas ketverius metus, lygiai taip pat kaip ir pasaulio čempionatas. Abu turnyrai rotuojasi kas dvejus metus ir dabar, kai yra padidintas dalyvių skaičius, sudalyvauti bent viename iš šių turnyrų yra kiek paprasčiau. Vis tik, traumos yra neatsiejama šio sporto dalis. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl geriausi futbolininkai negali atvykti į čempionatus.

Be to, kad EURO 2024 kai kurių žaidėjų nepamatysime dėl traumų, nemažai aukšto lygio žaidėjų į rinktinės sudėtį nepateko dėl trenerių sprendimo. Pavyzdžiui, Anglijos rinktinėje vietos neatsidaro Raheem Sterling, Ben Chilwell, Jordan Henderson, Jadon Sancho. Keli žaidėjai nedalyvaus dėl suspendavimo. Išskyrėme kelis ryškiausius futbolininkus, kurių EURO 2024 nematysime.

Paul Pogba

Paul Pogba

Paul Pogba prieš artėjantį čempionatą yra vienas didžiausių nusivylimų. Įprastai rinktinėje kur kas geriau atrodantis futbolininkas be futbolo bus priverstas praleisti ne vienerius metus. Šiais metais P. Pogba buvo suspenduotas dėl dopingo. Jis susilaukė ketverių metų diskvalifikacijos, o taip pat pašalinti visi prieš tai laimėti apdovanojimai.

Gavi

Jaunasis Ispanijos talentas, 19-metis saugas, rinktinėje debiutavo būdamas vos 17-os metų – 2021 m. spalio 6 d. jis žaidė UEFA tautų lygos pusfinalyje prieš italus. Gavi tapo jauniausiu debiutavusiu futbolininku Ispanijos rinktinės istorijoje. 2022 FIFA pasaulio čempionate jis jau buvo stabilus rinktinės narys – startinėje sudėtyje žaidė visuose keturiuose mačuose. Pasižymėjęs pirmajame mače prieš Kostą Riką, jis tapo trečiuoju jauniausiu žaidėju po Pele ir Manuel Rosas, pasižymėjusiu pasaulio čempionatuose.

2023 m. lapkričio 19 d. Gavi patyrė kryžminių raiščių traumą, dėl kurios jis yra priverstas praleisti EURO 2024. Gali būti, kad negalės rungtyniauti ir Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.

David Alaba

Austrija į EURO 2024 atvyksta be savo lyderio. Kryžminių raiščių traumą patyręs futbolininkas negalėjo padėti ir Madrido „Real“ ekipai. Futbolininkas tik iš šono galėjo stebėti, kaip visai neseniai komandos draugai UEFA Čempionų lygos finale džiaugėsi pergale.

Timo Werner

28-erių puolėjas Vokietijos rinktinėje yra sužaidęs 57 rungtynes, per kurias įmušęs 24 įvarčius. Nuo 2022 m. sezono priklausantis „RB Leipzig“ ekipai, šiais metais buvo paskolintas Londono „Tottenham Hotspur“, tačiau sužaidė tik 13 rungtynių, per kurias įmušė du įvarčius. Šlaunies raumens trauma neleido ne tik užbaigti sezono, bet ir praleisti namuose vykstantį Europos čempionatą.

Isco, Ivan Perisič, Chistopher Nkunku ir kiti

Dėl traumų EURO 2024 neišvysime tokių žaidėjų kaip Wesley Fofana, Baubacar Kamara, Lucas Hernandez, Christopher Nkunku (Prancūzija), Isco (Ispanija), Ivan Perišič (Kroatija), Destiny Udogie, Nicolo Zaniolo ir Sandro Tonali, kuris suspenduotas dėl lažybų skandalo (Italija), Tyrone Mings, Reece James (Anglija), Lewis Ferguson (Škotija), Serge Gnabry, Timo Werner (Vokietija).

Žaidėjai, kurie nepateko į rinktinės sudėtį

Be to, kad kai kurie žaidėjai į čempionatą nepateko dėl traumų, ne ką lengviau stebėti čempionatą bus tiems futbolininkams, kuriems treneris neberado vietos sudėtyje. Ryškiausias pavardes galima matyti tarp stipriausių rinktinių, kuriose talento yra pakankamai, kad būtų suburtos kelios aukšto lygio rinktinės. Kol silpnesnės rinktinės išgyvena talentų trūkumą, kitos šalys į čempionatą gali sau leisti nesivežti tokių žaidėjų kaip Mats Hummels, Karim Adeyemi, Dominic Solanke, Nick Pope ir kitų.

Vokietija

Mats Hummels

Skaudžiausia turėtų būti Vokietijos rinktinės žaidėjams, kurie nepatekę į sudėtį negalės sužaisti savoje šalyje vykstančiame turnyre. Galutinėje sudėtyje vietos neatsirado net penkiems Dortmundo „Borussia“ futbolininkams – Nicklas Sule, Mats Hummels, Emre Can, Julian Brandt, Karim Adeyemi. Nežais ir Kevin Trapp bei Leon Goretzka.

Anglija

Viena iš favoričių laikoma Anglijos rinktinė į EURO 2024 atvyksta be tarptautinės patirties rinktinėje turinčių žaidėjų. Čia nebus Marcus Rashford, Ben Chilwell, Raheem Sterling, Dominic Solanke, Jordan Henderson, Jadon Sancho, Harvey Elliott bei Nick Pope.

Ispanija

Ispanijos rinktinės sudėtyje daug staigmenų nebuvo, labiausiai nustebino tik Marco Asensio neįtraukimas. Ispanas prieš šį sezoną iš Madrido „Real“ persikėlė į „PSG“ komandą, o nuo 2016 m. rinktinėje yra sužaidęs 38 mačus. Be M. Asensio vietos neatsirado Pau Torres, Pedro Porro, Gerard Moreno, Rodrigo Riquelme, Ansu Fati.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-06-05

Geriausios lažybų bendrovės