Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Istoriškai geriausi „Super Bowl“ renginiai. Apžvalga, finansiniai rodikliai, žiūrovų skaičiai, ilgosios pertraukos pasirodymai bei istorinės NFL lygos detalės

Super Bowl

Stipriausia amerikietiško futbolo lyga pasaulyje yra Nacionalinė futbolo lyga (NFL), kurią sudaro 32 komandos, o jos yra padalintos į dvi konferencijas – AFL ir NFL. Šios dvi konferencijos yra išskaidytos į keturis divizionus po keturias komandas. Reguliarusis NFL sezonas prasideda rugsėjo mėnesį bei trunka iki gruodžio pabaigos arba iki ankstyvojo sausio.

„Super Bowl“ yra kasmet vykstančios lemiamos Nacionalinės futbolo lygos čempionato rungtynės. Paskutinės turnyro varžybos būtent taip yra vadinamos nuo 1966-ųjų metų, o ankščiau tai buvo žinoma kaip „NFL Championship Game“. Nuo 2022-ųjų metų įvyko dar vienas „Super Bowl“ turnyro pokytis – finalinės rungtynės yra žaidžiamos ne pirmąjį vasario sekmadienį, o antrąjį. Pirmąjį vasario sekmadienį rungtynės vyko nuo 2004-ųjų iki 2021-ųjų metų.

Laimėjusi komanda atsiima Vince‘o Lombardi trofėjų. NFL legenda V. Lombardi yra labiausiai žinomas kaip Viskonsino valstijos „Green Bay Packers“ vyriausiasis treneris. Šią ekipą jis treniravo nuo 1959-ųjų iki 1967-ųjų metų. Per šį septynerių metų laikotarpį jis penkis kartus kėlė NFL čempionų taurę bei laimėjo pirmuosius du „Super Bowl“ turnyrus. Dėl visų istorinių aplinkybių bei nuopelnų – lemiamų Nacionalinės futbolo lygos rungtynių nugalėtojai atsiima jo vardu pavadinta trofėjų.

„Super Bowl“ 2024

Šįmet „Super Bowl“ vyko „Allegiant“ stadione, Las Vegase. Šių metų vasario 11-ąją dieną įvykęs finalas, kuriame susitiko San Fransisko „49ers“ ir Kanzaso Sičio „Chiefs“ ekipos, įėjo į NFL lygos metraščius. Tai buvo pirmas kartas istorijoje, kai „Super Bowl“ rungtynės buvo suorganizuotos populiariajame azartinių lošimų mieste – Las Vegase. Tai taip pat buvo tik antras kartas, kai lemiamose „Super Bowl“ rungtynėse komandoms teko žaisti pratęsimą, o šių metų galutinis rezultatas yra 25–22, Kanzaso Sičio „Chiefs“ naudai.

Pirmųjų tokių rungtynių liudininkais galėjome tapti dar 2017-siais metais, kai „Super Bowl“ LI turnyre „New England Patriots“ įveikė Atlantos „Falcons“ organizaciją. „Super Bowl“ LI pasižymėjo ne tik kaip pirmosios finalinės rungtynės, kurios nukeliavo į pratęsimą, tačiau buvo užfiksuotas ir didžiausias sugrįžimas per visą „Super Bowl“ istoriją. „Patriots“ sugrįžo į rungtynes atsilikinėdami 3-28, iškovojo pergalę rezultatu 34-28, o šis finalas dar kitaip yra žinomas „28–3“ rungtynėmis.

„Super Bowl“ – žiūrovų skaičiai

„Super Bowl“ čempionato rungtynės prie savųjų televizorių pritraukia milijonus gerbėjų iš visos planetos. Bendrovių „Nielsen“ bei „Adobe Analytics“ duomenimis – televizijos kanalų bei transliavimo platformų transliacijų pagalba, 2024-ųjų metų amerikietiško futbolo didįjį finalą apytiksliai stebėjo 123,7 mln. žiūrovų.

Lyginant su praėjusių metų duomenimis, tai statistiniai rodikliai pakilo net septyniais procentais. 2023-ųjų metų „Super Bowl“ finalą stebėjo 115,1 mln. žiūrovų, o Kanzaso „Chiefs“ 38-35 nugalėjo Filadelfijos „Eagles“ būrį. Daugiausia istorijoje žiūrovų pritraukusios Nacionalinės futbolo lygos „Super Bowl“ rungtynės:

  • „Super Bowl“ 2024 – 123,7 mln. žiūrovų, nors pirminio skaičiavimo metu šis rodiklis siekė 123,4 mln. žiūrovų;
  • „Super Bowl“ 2023 – 115,1 mln. žiūrovų, nors pirminio skaičiavimo metu šis rodiklis siekė 113 mln. žiūrovų;
  • „Super Bowl“ 2015 – 114,4 mln. žiūrovų;
  • „Super Bowl“ 2017 – 113,7 mln. žiūrovų.

„Super Bowl“ – finansinė situacija bei pajamos

„Super Bowl“ renginio populiarumas sugeneruoja didelį kiekį pajamų, kurios yra sudarytos iš daugelio skirtingų aspektų. Tokie pajamas generuojantys elementai kaip reklaminės kampanijos, bilietų pardavimai, transliavimo teisės ir komandų atributikos gamyba yra derinami kiek ankščiau. Tačiau tokios sferos kaip turizmas ar maitinimas savo prasmę įgauna tik prasidėjus pačiam turnyrui. Šioje straipsnio skiltyje pažvelgsime į XXI amžiaus NFL pajamas. 2023-ųjų metų duomenys yra vis dar nežinomi.

Metai NFL lygos pajamos (mlrd. JAV dolerių)
2001 4.28
2002 4.94
2003 5.33
2004 6.03
2005 6.16
2006 6.54
2007 7.09
2008 7.57
2009 8.02
2010 8.35
2011 8.82
2012 9.17
2013 9.58
2014 11.09
2015 12.16
2016 13.16
2017 13.68
2018 14.48
2019 15.26
2020 12.2
2021 17.19
2022 18.6
2023

„Super Bowl“ – ilgosios pertraukos pasirodymai

Vienas iš išskirtiniausių NFL „Super Bowl“ renginio akcentų yra ilgosios rungtynių pertraukos šou. Per daugelį metų čia dalyvavo daugelis pasaulio muzikos žvaigždžių ir ne tik kūrė puikius pasirodymus, bet ir skatino didesnį finalinių rungtynių žiūrimumą. „Super Bowl Halftime Show“ kelias prasidėjo dar 1967-sias metais, tačiau žinomi pasaulio ar JAV muzikos atlikėjai dar nekoncertavo. Per daugelį metų šis renginys pritraukė vis daugiau sirgalių dėmesio, o sprogimas įvyko 1993-siais metais, kai pasirodyti buvo pakviestas pats pop muzikos karalius Michaelas Jacksonas.

Nuo 1993-ųjų metų pasirodymo, „Super Bowl“ ilgosios pertraukos renginiai tapo dar svarbesne šių rungtynių dalimi. Ši tradicija tapo ne tik noru išvysti savo muzikos dievaičius atliekančius savo kūrinius didžiausiame JAV sporto renginyje, tačiau ir didžiule garbe patiems atlikėjams, tokiu būdu užsidedantiems varnelę savo muzikiniame CV. Taigi, pasižiūrėkime į geriausių visų laikų „Super Bowl“ ilgosios pertraukos pasirodymų sąrašą.

  • Michaelas Jacksonas – 1993-ųjų metų sausio 31-oji diena – jis koncertavo „Super Bowl“ XXVII renginyje, kuris vyko Kalifornijos valstijoje esančiame Pasadenos mieste, „Rose Bowl“ stadione;
  • U2– 2002-ųjų metų vasario 3-oji diena – jie koncertavo „Super Bowl“ XXXVI renginyje, kuris vyko Luizianos valstijoje esančiame Naujojo Orleano mieste, „Mercedes-Benz Superdome“ stadione;
  • Prince‘as – 2007-ųjų metų vasario 4-oji diena – jis koncertavo „Super Bowl“ XLI renginyje, kuris vyko Floridos valstijoje, 16 mylių į šiaurę nuo populiariojo Majamio miesto centro esančiame Majamio sodų („Gardens“) mieste, „Dolphin“ stadione;
  • „The Rolling Stones“ – 2006-ųjų metų vasario 5-oji diena – jie koncertavo „Super Bowl“ XL renginyje, kuris vyko Mičigano valstijoje esančiame Detroito mieste, „Ford Field“ stadione;
  • Beyoncé – 2013-ųjų metų vasario 4-oji diena – ji koncertavo „Super Bowl“ XLVII renginyje, kuris vyko Luizianos valstijoje esančiame Naujojo Orleano mieste, „Mercedes-Benz Superdome“ stadione.

NFL – istoriniai metraščiai

„Super Bowl“ renginys yra šlovingos NFL lygos istorijos dalis. Nors šiame straipsnyje yra koncentruojamasi ties prestižinėmis „Super Bowl“ rungtynėmis, tačiau siūlome susipažinti ir su kolosaliais NFL lygos istoriniais faktais.

Nr. 1 – Preliudas

Visos šios kelionės istorinis atspirties taškas yra JAV koledžai. „Ivy“ lyga, kuri simbolizuoja JAV aštuonių elitinių rytų pakrantės universitetų grupę, kurios vardą tuo metu labiausiai populiarino Prinstonas, Harvardas ir Jeilis, pradėjo šio žaidimo vystymą bei sudarė tinkamas sąlygas šiai sporto šakai plėstis į likusius JAV universitetus. Taip 1920-siais metais susikūrė Amerikos profesionalaus futbolo asociacija – „American Professional Football Association“ (APFA). Ją įkūrė 14 steigiamųjų komandų, kurios šių dienų šviesos taip ir neišvydo.

1921-siais metais lyga pakeitė pavadinimą į NFL ir komandų skaičius išsiplėtė iki 22. Nacionalinės futbolo lygos pavadinimas pirmą kartą buvo panaudotas 1922-ųjų metų sezone, kuriame dalyvavo ir šių dienų NFL turnyre besivaržantys „Green Bay Packers“.

Nr. 2 – Pirmoji komandų priešprieša

1921-siais metais egzistavo Dekeiterio miesto „Staleys“ komanda, kurią įsigijo George‘as Halas, dar kitaip žinomas kaip amerikietiškojo futbolo žaidėjas, treneris bei komandos vadovas. G. Halas perkėlė franšizę į Čikagą ir pakeitė organizacijos pavadinimą iš Dekeiterio „Staleys“ į iki šių dienų išlikusį Čikagos „Bears“. Šie pokyčiai privedė prie pirmosios ir seniausios amerikietiško futbolo komandų priešpriešos susidarymo – „Green Bay Packers“ prieš Čikagos „Bears“.

Nr. 3 – AFL

Penktajame XX amžiaus dešimtmetyje NFL lyga jau buvo tapusi profesionaliu bei populiariu sporto subjektu, o savo komandą turėjo tokie JAV miestai kaip Dalasas („Cowboys“), Niujorkas („Giants“) ar Vašingtonas (ankščiau „Redskins“, dabar „Commanders“). 1959-siais metais amerikiečių verslininkui Lamarui Huntui kilo mintis, kad ir Teksaso valstijoje turi atsirasti nauja amerikietiško futbolo franšizė. L. Hunto idėja NFL vadybos pritarimo nesulaukė, tačiau jis nusprendė kurti naująją Amerikos futbolo lygą – „American Football League“ (AFL).

AFL tapo NFL lygos alternatyva, kuri tokiems miestams kaip San Diegas, Bafalas ar Bostonas   suteikė didesnį kiekį opcijų stebėti dar daugiau šio sporto rungtynių. Tačiau pasiūla išaugo ne tik jau minėtuosiuose JAV miestuose, bet ir tokiuose megapoliuose kaip Dalasas bei Niujorkas. Įdomu tai, kad AFL suteikdavo daugiau galimybių afroamerikietiškų šaknų turintiems atletams, o tai turėjo dar daugiau įtakos šios lygos plėtrai bei žinomumui.

Nr. 4 – AFL ir NFL jungtis bei „Super Bowl“ gimimas

Kai varžytuvės tarp AFL ir NFL lygų pasiekė įtempčiausią tašką, klubų savininkai nusprendė, kad šių lygų čempionai privalo sužaisti tarpusavyje. Šią dvikovą šiuo metu mes žinome „Super Bowl“ vardu. Pirmuose dviejuose „Super Bowl“ turnyro finaluose kovojo Viskonsino valstijos „Green Bay Packers“, Kanzaso Sičio „Chiefs“ bei Oklando „Raiders“ (dabar Las Vegaso „Raiders“) ekipos.

„Packers“ organizacija triumfavo dviejose iš eilės debiutiniuose „Super Bowl“ čempionatuose. Po ganėtinai nesunkių pergalių buvo pasiųsta žinutė, kad jaunoji AFL lyga neprilygsta daugiau amerikietiško futbolo tradicijų turinčioms NFL komandoms. Pirmųjų dviejų „Super Bowl“ turnyrų rezultatai:

  • 1967-ieji metai – „Green Bay Packers“ rezultatu 35:10 nugalėjo Kanzaso Sičio „Chiefs“ ekipą;
  • 1968-ieji metai – „Green Bay Packers“ rezultatu 33:14 nugalėjo AFL lygos čempioną – Oklando „Raiders“ (dabar Las Vegaso „Raiders“) klubą.

Nr. 5 – Naujoji era

Aštuntajame XX amžiaus dešimtmetyje NFL jau buvo tapusi viena iš ekonominių JAV sporto imperijų, o dėl šios priežasties žaidėjai pradėjo reikalauti daugiau laisvės derantis dėl kontraktų bei siekiant daugiau finansinio pelno. 1987-siais metais konfliktas tarp vadovų ir atletų peraugo į vidinį lygos streiką.

Siekiant pratęsti sezoną ir jo nestabdyti, NFL lyga leido komandoms įsigyti ne pačios aukščiausios prabos legionierius, kurie arba niekada nebuvo dalyvavę naujokų biržoje, arba buvo mėgėjai. Šis periodas buvo tapęs vienu keisčiausių, nes lygoje varžėsi virtinė neprofesionalių žaidėjų. Šis konfliktas truko šešerius metus ir išsisprendė tik 1993-siais metais, kai buvo sutarta, kad lygoje bus tiek laisvųjų agentų rinka, tiek algų kepurė. Tokiu būdu atsirado ir šiuo metu taikomas formatas, kuris leidžia žaidėjams bei klubams derinti kontrakto sąlygas bei detales.

Norite sužinoti daugiau?

Kviečiame skaityti ir sužinoti plačiau apie visas įvykusias naujienas sporto pasaulyje – visą tai galite rasti čia.

 

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-03-07

Geriausios lažybų bendrovės